Ogólnopolska konferencja naukowa, której jednym ze współorganizatorów było Towarzystwo Przyjaciół Nauk z Przemyśla z niestrudzonym prezesem i jednocześnie członkiem naszego Stowarzyszenia Waldemarem Wigluszem na czele, odbywała się w dniach 10-11 października 2024 r. w Muzeum-Zamek w Łańcucie. Lokalizacja była nieprzypadkowa, gdyż w dwudziestoleciu międzywojennym Łańcut był bowiem miejscem licznych spotkań, zjazdów i inicjatyw, podczas których rezydencja Potockich była przedstawiana przez władze jako jedna z wizytówek niepodległej Polski. Koronowane głowy, politycy, uczeni i dziennikarze z zagranicy byli w pałacu oficjalnymi gośćmi rządu polskiego. Konferencja była kontynuacją konferencji naukowej pt. Arystokracja i ziemiaństwo wobec odzyskania niepodległości i budowy zrębów II Rzeczypospolitej (do 1921 r.), która miała miejsce we wrześniu 2021 r. również w salach łańcuckiego zamku.
Wśród problemów badawczych, które poruszono podczas konferencji wymienić należy następujące zagadnienia:
- rola arystokracji i ziemiaństwa w kształtowaniu tożsamości polskiego społeczeństwa w latach 1918 –1939,
- udział przedstawicieli arystokracji i ziemiaństwa w polityce, dyplomacji i administracji II RP,
- zaangażowanie w działalność gospodarczą, kulturalną i społeczną,
- przykłady rozmaitego funkcjonowania w badanym czasie: poczucie misji i chęci przydatności wobec społeczeństwa, kosmopolityzm i poczucie przynależności do europejskiej rodziny arystokratycznej, używanie życia czy wręcz marnotrawienie kapitału społeczno-gospodarczego,
- arystokraci i ziemianie wobec polskiego czynu zbrojnego podczas II wojny światowej,
- arystokracja i ziemianie w Wojsku Polskim oraz w polskich formacjach wojskowych na frontach
II wojny światowej, - kolaboracja arystokratów i ziemian z władzami niemieckimi i sowieckimi w czasie II wojny światowej.
Ze swej strony chcielibyśmy zwrócić uwagę na panel piąty pn. Na rzecz społeczeństwa i gospodarki II RP, podczas którego prelekcję pt. Książę Kazimierz Lubomirski – organizator polskiego sportu wygłosił dr Andrzej Małysa z Muzeum Niepodległości w Myślenicach.
Zdjęcia w obydwu galeriach autorstwa Katarzyny Gajdy-Bator, Łukasza Chrobaka i Andrzeja Małysy.