Polecamy najnowszy numer „Nowego Kuriera Galicyjskiego” – całość do pobrania na dole strony w pliku PDF – a w nim trzy materiały:
1) O losach mieszkańców Stanisławowa w Domu Spotkań z Historią w Warszawie Kariny Wysoczańskiej, s. 8 – „W Domu Spotkań z Historią w Warszawie zaprezentowano film Tam był mi raj. Opowieść o dawnym Stanisławowie Studia Filmowego Kuriera Galicyjskiego. Dokument ukazuje losy mieszkańców Grodu Rewery, którzy po II wojny światowej zostali zmuszeni do opuszczenia rodzinnych domów i osiedlenia się po drugiej stronie nowej granicy Polski. Dokument został zrealizowany w 2018 r. Jego twórcami są dr Jarosław Krasnodębski [z naszego Stowarzyszenia – przyp. red.], Gabriela Maruszczak i Eugeniusz Sało”.
2) Podążając huculskim płajem Marka Tutaka, s. 13 – „Długie, pokryte siwizną włosy spięte w kucyk okrywają twarz ogorzałą od górskiego wiatru. Jest gospodarzem Chatki u Kuby, nieformalnego górskiego schroniska. Oszczędny w słowach, charyzmatyczny Jura, częstuje na wejściu świetnym, huculskim serem i mocnym, okolicznym procentem”.
3) I na koniec: Rocznik Ludzi Karpat „Res Carpathica” nr 2, s. 29 – „W niniejszym tomie szczególnie polecamy artykuł dr. Leszka Rymarowicza o dr. Mykole Sajewyczu i jego zasługach w dziedzinie ochrony przyrody w Gorganach (na marginesie: to właśnie on był budowniczym jedynego ukraińskiego schroniska górskiego z okresu międzywojennego na połoninie Płyśce pod Grofą)”.