Promocyjne tourné rozpoczęło się 16 listopada 2023 r. w Bibliotece Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie. Spotkanie otworzył i słowo wstępne wygłosił prof. Piotr Łopatkiewicz, kierownik Zakładu Turystyki i Rekreacji. W późniejszej dyskusji padło wiele ciekawych spostrzeżeń i pytań. Głos zabierał – m.in. w sprawie żelaznych słupków granicznych polsko-rumuńskich – niedawno mianowany kustosz Bieszczadzkiego Ośrodka Historii Turystyki Górskiej PTTK w Ustrzykach Górnych, Witold Grodzki. Obecny był m.in. prezes Oddziału PTTK w Krośnie, Bartłomiej Machowski. Była to również jedna z niewielu okazji do spotkania się na żywo głównych twórców naszego Rocznika: redaktora naczelnego – Dariusza Dyląga, twórcy oprawy graficznej i składu – Jacka Wnuka, jak również właściciela Wydawnictwa „Ruthenus”, które drukowało i oprawiało nasz Rocznik – Rafała Barskiego.
W siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu promowaliśmy nasz Rocznik 17 listopada 2023 r. Spotkanie otworzył prezes TPN, Waldemar Wiglusz, który bardzo trafnie zauważył, iż Rocznik Ludzi Karpat „Res Carpathica” z powodzeniem wypełnia lukę powstałą po Almanachu Karpackim „Płaj”. Środowisko przemyskie zawsze bardzo ciepło gościło przedstawicieli naszego Stowarzyszenia. Przy okazji kierujemy słowa wdzięczności do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej za pomoc logistyczną, a szczególnie na ręce wicedyrektora MNZP, dr. Lucjana Faca, znawcy dziejów II Brygady Legionów Polskich, za bardzo merytoryczną – choć jak zwykle zbyt krótką – rozmowę.
Bieszczadzka promocja odbyła się 18 listopada 2023 r. w ramach II Koleżeńskiego Spotkania Przewodnickiego zorganizowanego przez dr. Łukasza Bajdę i Edwina Bebło w bacówce PTTK pod Małą Rawką. Bieszczady przywitały nas prawdziwie zimową scenerią. A samo schronisko – bardzo klimatyczną atmosferą. Już od progu można było spotkać żywą historię polskich badań nad karpackimi cmentarzami z I wojny światowej, czyli Romana Frodymę, który opowiedział o zatrzymanych w kadrze pół wieku temu i dzisiaj niezwykłych obiektach sepulkralnych. Interesującą prelekcją o dworach województwa podkarpackiego i ich dawnych mieszkańcach obdarował nas dr Łukasz Bajda. Serdeczne przyjęcie uczestników przez kierownika bacówki, Michała Klażyńskiego, jak również niepowtarzalna atmosfera przewodnickiego spotkania stworzona przez Edwina, na długo pozostaną w naszej pamięci. Zasypany śniegiem Bieszczadzki Ośrodek Historii Turystyki Górskiej PTTK w Ustrzykach Górnych otworzył nazajutrz swe podwoje za sprawą kustosza, Witolda Grodzkiego, który w ten sposób zakończył swój pierwszy niezwykle udany sezon na tej odpowiedzialnej funkcji.
Krakowska promocja miała miejsce 1 grudnia 2023 r. w gościnnych progach czytelni Centralnej Biblioteki Górskiej PTTK w Krakowie. Spotkanie tradycyjnie otworzył głos pasterskiego rogu. Była to jednocześnie okazja do wręczenia egzemplarzy autorskich dla naszych znakomitych Gości, jak również dla Członków Rady Naukowej naszego Rocznika. Było nam niezmiernie miło wręczyć drugi już tom Pani prof. Ewie Roszkowskiej oraz Panu prof. Jarosławowi Balonowi. Z Autorów tekstów i zdjęć otrzymali swoje egzemplarze: dr Anna Oczko, dr Leszek Rymarowicz, dr Piotr Kłapyta i Janusz Konieczniak. Na ręce dyrektora Biblioteki, Sebastiana Kłosoka, także złożyliśmy tzw. obowiązkowy egzemplarz. Dźwięk z pasterskich instrumentów wydobywał nasz znakomity karpacki multiinstrumentalista (proszę odtworzyć krótki fragment materiału filmowego na samym dole). Czekają nas jeszcze trzy tegoroczne promocje: 6 grudnia – na spotkaniu Klubu Przewodników PTTK w Dobczycach, 11 grudnia – w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem i 14 grudnia – w Muzeum Niepodległości w Myślenicach. Wszystkim Gospodarzom naszych spotkań z całego serca dziękujemy za gościnę.