Właśnie trafiła w nasze ręce najświeższa „Maćkowa Perć” 2024 nr 1 (45), a w niej szereg ciekawych materiałów. Polećmy niektóre z nich: Justyna Cząstka-Kłapyta – Obłazowa – miejsce eksplozji kultury duchowej Homo sapiens. Wywiad z profesorami P. Valde-Nowakiem i A. Szyjewskim, Magda Kowal – Pierwsi ludzie pod Tatrami, Paweł Valde-Nowak – Odkrycia w jaskini Hučiva Diera, Łukasz Nowak – Tatrzańskie Archiwum Planety Ziemia, Justyna Cząstka-Kłapyta – Wołosi w Tatrach, Jarosław Balon – Po co nam to Koło?, Jacek Płonczyński – Rozmyślania na 70-tkę, Andrzej Smoleń – „Roztoka” minionych lat, Apoloniusz Rajwa – Na pierwszym kursie u Sieczków.

Tak się akurat składa, iż dla 4. tomu Rocznika Ludzi Karpat „Res Carpathica” udzieliła krótkiego wywiadu redaktorka naczelna – Maria Skupień – nt. poprzedniego numeru „Maćkowej Perci”, nagrodzonego na 9. Konkursie „Najlepsze wydawnictwa o górach” . Pozwalamy sobie poniżej przytoczyć niewielki fragment naszej rozmowy (całość w przygotowywanym do druku tomie RC’):
Maria Skupień: „Maćkowa Perć” jest rocznikiem i ukazuje się w grudniu jako podsumowanie bieżącego roku. Nagrodzony numer dotyczy głównie 2023 roku. 2024 jest rokiem jubileuszowym dla naszego Koła. Sporo artykułów temu poświęconych pojawi się w kolejnym numerze. Tutaj mamy jedynie zapowiedź tych obchodów. Odnajdziemy ją w artykule byłego redaktora „MP”, Jana Jabłońskiego, który wspomina jubileuszowe, poza szlakowe przejście Maćkowej Perci w masywie Krywania. To szczególne miejsce na mapie Tatr, bowiem od niego pochodzi nazwa naszego czasopisma. Również moja koncepcja loga na okładce w zamyśle miała skierować uwagę czytelników na okrągłą 70-tą rocznicę istnienia Koła. Jednocześnie ukryta jest tam symbolika. Liczba 7 to…
„Res Carpathica”: Czekan?
M.S.: Tak, czekan oraz liczba 0 będąca tutaj zwojem liny. To nieodłączne atrybuty w przewodnickim fachu. Lina przewieszona przez Mnicha, który jest przecież symbolem przewodników tatrzańskich. Każdy przewodnik nosi z dumą blachę (odznakę) z wygrawerowanym Mnichem. A do tego pierwsze wejście na ten szczyt należy do naszego kołowego patrona, Macieja Gąsienicy Sieczki.
R.C.: Dziękujemy serdecznie za rozmowy.
