Odbyła się w dniach: 25-27 października (piątek – niedziela) w Sopotni Wielkiej w Beskidzie Żywieckim – naszą bazą był agroturystyczny ośrodek „Nad Wodospadem”. W imprezie uczestniczyło 31 osób (18 to członkowie Stowarzyszenia, pozostali – nasi sympatycy). W czasie dwóch wieczornych sesji (ok. 2 godz. każda) nasze Koleżanki i nasi Koledzy zaprezentowali ilustrowane multimedialnie następujące tematy:
Ewa Paczoska: W poszukiwaniu ducha gór – od Kazimierza Przerwy-Tetmajera do dziś
Aleksander Dymek: Relacja z wyjazdu na Dożynki 2024 na Bukowinie rumuńskiej
Elżbieta Dziuk i Krzysztof Renik: W himalajskich dolinach po latach. Była to opowieść o wędrówkach po Himalajach. Pierwszej w roku 1979, ostatniej – 2011; gawęda o tym, jak zmieniły się himalajskie doliny w Nepalu i Indiach, zarówno pod względem środowiskowym, jak i kulturowo-cywilizacyjnym. Prezentacja była ilustrowana zdjęciami z wędrówek, nagraniami audio, a także etiudami filmowymi „Himalajska pielgrzymka” i „Na lodowej drodze”.
Ewelina Lesisz: Folklor w uzdrowisku – dawniej i dziś (na przykładzie uzdrowisk wschodnio- i zachodniogalicyjskich)
Waldemar Wiglusz: Bernard Wapowski na Księżycu. Śladami ojca kartografii polskiej.
W przerwach między prezentacjami uczestnicy mieli możność zapoznania się z bogatą ofertą kartograficzną naszego Kolegi Piotra Kamińskiego. Po wysłuchaniu prelekcji odbyły się tradycyjne wieczory biesiadne wypełnione programem wokalno-instrumentalnym z udziałem Ewy Paczoskiej (gitara), Zofii Kulczyńskiej-Starck (flet), Violetty Atayan (pianino cyfrowe) i Mariana Orlikowskiego (gitara), którzy zapewnili wspaniały, niepowtarzalny nastrój turystycznego wieczoru. Sobota była dniem górskim – celem wędrówek w mniejszych grupach były: Przysłop, Hala Miziowa, Pilsko, Rysianka i Hala Lipowska. Każdemu z tych szlaków towarzyszyły niepowtarzalne rozległe widoki beskidzkich grzbietów i dolin obficie znaczonych barwami złocistej jesieni… W niedzielę, w drodze powrotnej, część z uczestników (która miała możliwość podróżowania samochodem) zwiedziła zabytkowy dwór w Stryszowie, położony nieopodal Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej. Obiekt należy do grupy najciekawszych zabytków dawnego budownictwa rezydencjonalnego w tym rejonie. Wzniesiony pod koniec wieku XVI, pierwotnie jako dwór obronny, został przebudowany w połowie XVIII stulecia. Od ponad 40 lat, jako oddział Zamku Królewskiego na Wawelu, dwór pełni funkcję placówki muzealnej. Jest w nim prezentowana stała ekspozycja „Wnętrza dworu polskiego w wieku XIX” oraz są organizowane wystawy czasowe. Przez cały czas trwania imprezy jej uczestnicy cieszyli się piękną, zupełnie nieprzystającą do schyłku października pogodą. Wyrazili też przekonanie, że rok 2025 przyniesie kolejne podobne spotkanie zorganizowane w równie atrakcyjnym karpackim zakątku [js].